Fokusområdet til Vinmonopolet i januar er USA.

Kilde Vinmonopolet:
Blant januarnyhetene 2009 er det USA som skal presenteres som fokusområde. 12 røde, 3 hvite og 2 musserende viner skal vise oss nyansene i deler av den amerikanske vinindustrien. USA er ikke fokusområde fordi det er annerledes, men fordi det lages gode viner der! Vi vet at det har blitt gjort et stort arbeid for å tilpasse druesort til jordsmonn og klima, og det håper vi også vil være inntrykket etter denne presentasjonen.
Vinproduksjon i USA foregår faktisk i alle stater, men i første omgang presenterer vi altså vin fra kun fra California og Oregon. California stiller nok i særklasse når det gjelder volum og mangfold. 98 prosent av vineksporten fra USA er californisk vin. Det finnes cirka 100 AVA-områder i delstaten, som alle tilbyr ulike geologiske og klimatiske forutsetninger for druedyrking, og dette er et av de viktigste aspektene ved fokusområdet. For kvalitetsvin er dessuten Oregon viktig, der vi finner det kjente området Willamette Valley. Det er en ung vinstat, og det ble først fart i vinproduksjonen tidlig på 1970-tallet. Pinot Noir er den suverent viktigste druen for vinindustrien i Oregon, som har vært godt posisjonert for vekst det siste tiåret. Det satses også på bærekraftige, ofte økologiske metoder.
Vi har lagt inn mange av de nye vinene i vår database og de er søkbare med terningkastene fra de Norske avisene. Databasen blir oppdatert daglig framover. Utvalget av Amerikanske viner i Norge har vært veldig dårlig de siste årene så vi håper nå at det vil bedre seg noe og vi ser fram til å prøve ut flere viner fra USA.
GÃ¥ aldri glipp av et innlegg! abonnere via RSS eller via e-post.
|
Del den med andre! | Tweet |
|
Tags: Rødvin, Vinmonopolet
